خط و نشان وزیر بهداشت برای شایعه‌پراکنان کمبود دارو

تکرار : سید حسن قاضی زاده هاشمی روز شنبه در همایش معاونت‌های حقوقی دانشگاه‌های علوم پزشکی افزود: احترام به قانون نشانه تمدن، مدنیت و همچنین دستور دین ماست و اصلاح کشور و اصلاح ذات البین است.

وی ادامه داد: مردم از تبعیض و نبود وحدت رویه ناراحت هستند و اجرای قانون کامل و دقیق را می‌خواهند. باید گفت که از این نظر ضعف داریم و اگر مردم احساس ضعف می‌کنند نیز به این دلیل است.

وزیر بهداشت با اشاره به شمار پرونده‌های شکایتی از وزارت بهداشت که در این نشست از سوی رئیس دیوان عدالت اداری اعلام شد، گفت: من در خصوص تعداد این پرونده‌ها خجالت می‌کشم و نباید یک دستگاه این همه شکایت داشته باشد.

هاشمی درباره علت این تعداد شکایات گفت: یکی از دلایل این شکایت‌ها سوء استفاده از قانون است. مردم حق دارند که این همه شکایت کرده اند. مردم بیکار نیستند که در خانه‌ای را بزنند برای احقاق حق خود و یکسال یا دو سال مکرر به دادگاه بروند تا حقشان را بگیرند.

وی تاکید کرد: بخش عمده این پرونده‌های شکایتی مربوط به نیروی انسانی و معاونت توسعه وزارت بهداشت است، مردم حق دارند، به آن‌ها حق بدهید چرا مردم باید بروند شکایت کنند؟ ممکن است آیین نامه‌ها اشکال داشته باشد این موضوع باید بررسی دقیق شود.

هاشمی با تاکید بر اینکه نباید مردم را به زحمت بیندازیم و در عین حال تبعیض هم نباشد، تصریح کرد: بنده هیچ توصیه‌ای را قبول ندارم، اما شاید گاهی تحت فشار برای برخی از نامه ها، دستور مساعد را بزنند.

وزیر بهداشت خطاب به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید کرد: در این گونه موارد شما حجت دارید و مسئول هستید اگر حق با کسی است آن کار را انجام دهید در غیر این صورت نباید با این موضوع (سفارش ها) مساعدت شود.

وزیر بهداشت افزود:، اما در برخی موارد دیگر مانند ساختمان بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها که بنده دستور ایجاد آن را صادر می‌کنم، مسئولیت با خود من است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: در اصلاح بخشنامه‌ها اصل بر رعایت حق مردم است. به عنوان مثال اگر کسی تعهدی سپرده و امتیازی دریافت کرده است، در زمان انجام وظیفه، نباید کوتاهی کند و به تعهد خود در حوزه کاری اش باید عمل کند.

هاشمی به نکته دیگری هم اشاره کرد و خطاب به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: مراقبت کنید که دراستان‌ها در مباحث دانشگاه در بحث تحریم، بدخواهان سوء استفاده‌هایی در فضا‌های مجازی و رسانه‌ها دارند و ضد افکار عمومی فعالیت می‌کنند.

وی تاکید کرد: من از مسئولانی هستم که قبول ندارند اگر کسی سیلی زد آن طرف صورت را هم جلو ببریم تا سیلی دیگر را بزند. اگر شایعه پراکنی وجود دارد و خبر دروغی در فضا‌های مجازی منتشر می‌شود حق مردم است. شما (مسئولان دانشگاهها) کوتاه نیایید و از آن دفاع کنید.

وزیر بهداشت اضافه کرد: اگر خبر دروغی راجع به دارو در فضا‌های مجازی یا رسانه‌ها گفته می‌شود حتما پرونده درست کنید. من این موضوع را قبول ندارم که برخی می‌گویند این گونه شکایت‌ها بررسی نمی‌شود بلکه شکایت‌ها با قضات حاکم و خوبی که داریم رسیدگی می‌شود چرا زمانی که در دادگاه بین المللی قاضی به نفع ایران رأی می‌دهد مگر می‌شود قاضی قسم خورده ما رأی به نفع مردم ندهد.

وی درباره اموال وزارت بهداشت نیز گفت: املاک، زمین، موقوفات و هبه‌هایی که در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرد دانشگاه‌های علوم پزشکی مسئول آن هستند و باید توجه کنند که این اموال به هدف واقع برسد.

هاشمی خطاب به روسای دانشگاه‌ها گفت: زمانی که شکایتی از شما و وزارت بهداشت می‌شود آن را کوچک نگیرید و در جلسات بررسی حضور پیدا کنید، زیرا فرصت مناسبی برای دفاع از عملکرد است، بی محلی کردن به این گونه موارد پذیرفتن جرم است.

وی اعلام کرد: نمی‌دانم چرا سازمان بازرسی کل کشور در برخی موارد اذیت می‌کند، در برخی استان‌ها بیشتر و در برخی کمتر، اما دیوان محاسبات با ما راحت‌تر است و دیوان عدالت اداری به ما لطف دارد، اما در مجموع حق مردم را در نظر می‌گیرد که در اکثر موارد حکم آن‌ها منطقی است.

وزیر بهداشت با توجه به حضور آیت الله محقق داماد در این جلسه گفت: زمانی که وی رئیس سازمان بازرسی کل کشور بود، همه دستگاه‌ها آرامش داشتند، اما اکنون چقدر کار مردم روی زمین می‌ماند.

وی به حضار توصیه کرد که کتاب ۳۱۱ صفحه‌ای آیت الله محقق داماد که درباره جهل مقدس است را مطالعه کنند.