بازگشت خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده

تکرار : همایون حائری در نشست خبری در جمع خبرنگاران تاکید کرد: همه واحد‌های حرارتی کشور که حدود ۴۸ هزار مگاوات است آماده تولید برق هستند و تا هفته گذشته تامین برق بدون مشکل و خاموشی انجام می‌شد.

وی افزود: با افزایش دما در چند روز اخیر، ​ با مشکل خاموشی‌های پراکنده مواجه شدیم، اما هیچ خاموشی برنامه ریزی شده نداشتیم؛ ­­ وقتی مصرف بیش از حد پیش بینی می‌شود تجهیزات برق دچار اضافه بار و کابل و خط انتقال دچار مشکل و در نتیجه خاموشی می‌شود.

حائری تاکید کرد: مصرف برق تابع افزایش دماست و هرچه دمای هوا از ۳۸ درجه بیشتر شود به ازای هر یک درجه افزایش دما هزار تا هزار و ۵۰۰ مگاوات مصرف برق افزایش خواهد یافت و اگر دما بیش از ۴۱ درجه افزایش یابد میزان مصرف بیشتر از این رقم خواهد بود.

معاون وزیر نیرو به خاموشی‌های اخیر در مناطق مختلف تهران و کشور اشاره کرد و گفت: با افزایش مصرف فیدرها، ­­ ترانس‌ها و تجهیزات ­برق ­­آسیب دیدند و موجب خاموشی شدند.

وی افزود: بر اساس برنامه ریزی سالیانه از ظرفیت واحد‌های آبی ­کامل استفاده می‌کردیم و بر مبنای رشد مصرف­۲ هزار مگاوات واحد‌های حرارتی جدید را هر سال­ وارد مدار می‌کردیم، اما بر اساس تجربه خشکسالی ­و کمبود بارش‌ها که موجب شد ظرفیت تولید برق نیروگاه‌های برق آبی کاهش چشم گیر داشته باشد به این نتیجه رسیدیم که نمی‌توانیم به تولید برق نیروگاه‌های پاک مانند برق آبی تکیه کنیم.

حائری اظهار داشت: با توجه به شرایط اقلیمی نباید به نیروگاه‌های برق آبی اتکا کنیم و هر سال ظرفیت واحد‌های جدید حرارتی را باید بیش از ۲ هزار مگاوات­ افزایش دهیم.

معاون وزیر نیرو گفت: پیک مصرف برق در تابستان پارسال ۵۵ هزار و ۴۴۳ مگاوات بود در حالیکه میزان مصرف برق در روز گذشته به ۵۵ هزار و ۴۳۲ مگاوات رسید.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: میزان صادرات برق در تابستان به صفر رسیده، چون اولویت تأمین برق کشور است.

همایون حائری در نشست خبری در جمع خبرنگاران با اشاره به کمبود تولید و افزایش مصرف برق افزود: حدود ۷۰۰ مگاوات برق از کشور‌های ارمنستان، آذربایجان و ترکمنستان وارد می‌کنیم تا بخشی از نیاز برق کشور در تابستان تأمین شود.

وی گفت: خط انتقال برق­ بین دو کشور ایران و آذربایجان وجود داشت که استفاده نمی‌شد، ­­بر اساس تفاهمنامه ای، ​ قرار است حدود ۱۶۰ تا ۱۷۰ مگاوات در تابستان از آذربایجان برق وارد و در زمستان که نیاز این کشور به برق بیشتر است صادر کنیم.

حائری با اشاره به اینکه حدود صد تا هزار مگاوات ذخیره برق در کشور داریم افزود: این میزان ذخیره برای ثابت نگه داشتن فرکانس شبکه برق لازم است تا باعث پایداری فرکانس شبکه سراسری شود، بنابراین از ذخیره برق نمی‌توان در شرایط غیراضطراری استفاده کرد.

­معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: از پنج هزار مگاوات کمبود تولید برق در کشور تا کنون با کمک مشترکان حدود ۱۶۰۰ مگاوات مدیریت مصرف شد و بخشی از نیاز نیز از طریق نیروگاه‌های برقابی تأمین شده است.