اگر مشکلات تبادل بانکی و تحریم‌ها حل نشود عقل سیاسی حکم می‌کند ایران از برجام خارج شود

به گزارش تکرار ؛ حسن عابدینی، کارشناس مسائل سیاست خارجی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، در خصوص وضعیت برجام و خروج احتمالی جمهوری اسلامی از آن گفت: برجام یک توافق چند جانبه بین ایران و ۱+۵ بود که در دو سال اول یعنی سال ۸۲ تا ۸۴ با حضور دو کشور اروپایی و بعد از آن با حضور سه کشور اروپایی به اضافه آمریکا، چین و روسیه ادامه داشت.

وی افزود: این توافق که حاصل ۱۵ سال مذاکره‌ای مستمر بود با قطعنامه ۲۲۳۱ به یک قرارداد بین المللی تبدیل شد که ایالات متحده متاسفانه همواره در طول مذاکرات کارشکنی می‌کرد. ابتدا که ایران با کشور‌های اروپایی مذاکره می‌کرد خاویر سلانا مسئول مذاکره کننده اروپایی به سیاستمداران ما گفته بود اگر می‌خواهید گفتگو‌ها به نتیجه برسد آمریکایی‌ها نیز باید در این مذاکرات حضور داشته باشند که براساس این پیشنهاد علاوه بر آمریکا چین و روسیه نیز برای حفظ توازن به مذاکرات پیوستند.

عابدینی با بیان اینکه در زمان مذاکرات استانبول یک و دو نیز آمریکا در مذاکرات حاضر بود، اما اظهارنظر نمی‌کرد، گفت: با وجود این دیدگاه‌های خود را به کشور‌های اروپایی القا می‌کرد، اما در سال ۹۲ عملا آمریکا در این مذاکرات حاضر شد و حتی به جای بقیه کشور‌های ۱+۵ نیز تصمیم می‌گرفت. شاهد این مدعا نیز این سخنان مقامات آمریکایی بود که اعلام می‌کردند اگر به یک توافق برسیم سایر کشور‌ها را نیز متقاعد خواهیم کرد تا با ما هم نظر باشند.

این کارشناس مسائل سیاست خارجی ادامه داد: جمهوری اسلامی از زمانی که آمریکایی‌ها در مذاکرات مشارکتی نداشتند، اما روح شان در مذاکرات تاثیرگذار بود تا زمانی که خودشان جای بقیه کشور‌های حاضر تصمیم گیری می‌کردند فراز و فرود‌هایی در بحث هسته‌ای داشتیم تا زمانی که آمریکا عملا از برجام خارج شد و امروز چیزی تحت عنوان برجام به عنوان یک معاهده بین المللی وجود ندارد.

وی افزود: کشوری که بنا بود طرف اصلی مذاکرات باشد از برجام خارج شد و با ابزار‌های موجود کشور‌های اروپایی را نیز تحت فشار قرار می‌دهد در این شرایط جمهوری اسلامی پایبندی خود به برجام را به دو موضوع وابسته کرده است.

عابدینی مسئله اول حضور ایران در برجام را لغو شدن تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی دانست و یادآور شد: این تحریم‌ها براساس یک ادعای پوچ مطرح شده و باید برداشته شود یا اینکه ایران محدودیت‌هایی را که در حوزه هسته‌ای پذیرفته لغو کند.

این کارشناس مسائل سیاست خارجی افزود: نمی‌شود یک طرف معادله یعنی ایران محدودیت‌ها را بپذیرد، اما از سوی دیگر هیچ گشایشی در تحریم‌ها ایجاد نشود لذا جمهوری اسلامی صراحتا اعلام کرد اگر سه کشور اروپایی تعهدات برجامی خود را رعایت نکنند ایران هم در برجام نخواهد ماند.

وی تعهدات برجامی کشور‌های اروپایی را شامل عدم خروج شرکت‌های اروپایی از ایران، ایجاد یک کانال بین بانکی بین ایران و اتحادیه اروپایی به منظور انجام مبادلات بانکی و فروش نفت ایران علی رغم فشار‌های آمریکا دانست و در خصوص مورد آخر تشریح کرد: نفت ایران که آمریکا برای کاهش صادرات آن فشار وارد می‌آورد باید به جایی برسد که خود اتحادیه اروپا بپذیرد که نفت ایران را بخرد و این به معنی آن است که ایران از قبل از برجام بدون آمریکا منافعی به دست آورد که ممکن است به خاطر آن در برجام بماند.

عابدینی افزود: اگر تحریم‌ها پابرجا باشد و مشکلات تبادل بانکی در ایران ثابت بماند و صدور نفت هم با مشکل روبرو باشد عقل سیاسی حکم می‌کند که جمهوری اسلامی از برجام خارج شود.